RSS zdroj

10 MÝTŮ O SILOVÉM TRÉNINKU A HOLKÁCH

Zajímavý článek co jsem našla o silovém tréninku a holkách…protože možná až příliš často slýchám „Ježiš, měla bys cvičit s menšíma váhama, budeš mít hrozný svaly“. Nemyslím, si, že by holky měly jet jen „fitness level“, být pěkně štíhlé, vyrýsované a hlavně se moc necpat do ranku klukům co zvedají váhy…ke crossfitu zdvihání patří, dělejme co nás baví. Nejsem fitness princezna, dělám věci co mě baví a zdvihat váhy je jednou z nich , takže i kdyby – NO A CO? 🙂

10 Myths about Women & Strength Training

1. Women can’t get strong. The average woman gains strength at a slightly faster rate than the average man.

2. Strength training de-feminizes women. Strength training offers a wide array of potential benefits (functional, mental and physical health) and are appropriate and available to women as they are to men.

3. Lifting weights will cause women to develop relatively large muscles. Women don’t have the genetic potential to develop large muscles because, except in very rare instances, they don’t have enough of the hormone testosterone, which is necessary for the development of muscle tissue.

4. Strength training will make a woman muscle bound. Strength training increases flexibility and we know now that women can’t develop large muscles.

5. A woman’s muscle will turn to fat when she stops training. Muscle doesn’t turn to fat, and vice versa. If a muscle is not used it will shrink (atrophy).

6. A woman can take protein supplements to enhance her physique. Extra protein does not enhance a woman’s physique. An excess amount of protein is converted to fat and stored in the body.

7. Rigorous strength training can help a woman rid her body of fat. Strength training can firm and tone muscle but it cannot directly burn fat. Strength training can increase a woman’s metabolic rate which is the rate calories are used, therefore it is likely more fat calories will be utilized.

8. Strength training increases a woman’s need for vitamins. Vitamins are not a source of energy and do not contribute to a woman’s body structure. A woman who strength trains receives no benefit from taking an excessive dose of vitamins. A diet of a variety of healthful foods will ensure adequate vitamin intake.

9. Strength training is for young women. It’s never too late for a woman to improve her muscular fitness. Strength training can help extend a woman’s functional life span.

10. Strength training is expensive for a woman. Not true. A muscle doesn’t know the cost of a machine it’s using. Muscle responds to the stress being applied to it…a pair of dumbbells or barbell can be just as effective as an expensive machine.

Reklamy

3 responses »

 1. U příspěvků tohoto typu uváděj prosím původní zdroj, optimálně i autora. Takhle jsem to musel hledat. A i tak jsem se nedostal k ničemu přesvědčivému.

  Původní výskyt:
  http://www.fitness.com/articles/1352/myths_about_women_and_strength_training.php

  Autor:
  James A. Peterson, Ph.D., FACSM

  Věrohodnost:
  Těžko říci, snad ano.

  Odpovědět
  • no, tohle je muj osobni blog pro radost. nehodlam se tu trapit nejakym dodrzovanim zasad citaci zdorju, stejne jako sem davam veci co me bavi a prijdou mi zajimave…

   Odpovědět
   • Právě protože je to Tvůj osobní blog, tak by se měli citovat převzaté věci o to víc než kdekoliv jinde. Jinak by to mohlo působit dojmem, že jsi to napsala a vymyslela osobně Ty.

    Jelikož odněkud si to zkopírovat musela, tak snad není takové utrpení spolu s tím zkopírovat i zdroj.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: